بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

همه عزیزانی که تلاش می­کنند به زائران امام حسین علیه السلام خدمتی را عرضه نمایند به خوبی می­دانند که شروع فرآیند خدمت رسانی رزقی از سوی خود حضرت اباعبدالله علیه السلام برای کلیه خادمین است، شکر این نعمت می­بایست شکری عملی باشد بطوری که خادم الحسین علیه السلام تمام تلاش و توان خود را برای انجام خدمتگزاری به نحو احسن انجام بدهد و تا حد ممکن نیازهای زائران را مورد توجه قرار داده و برای رفع آن­ها برنامه داشته باشد.

از نیازهای مهم زائران در ایام اربعین نیازهای بهداشتی و درمانی آنان است که چون با بحث جان افراد و  سلامتی آنان مرتبط است بسیار حائز اهمیت است، موضوعی که می­بایست مورد توجه همه خادمین قرار گیرد. در این میان صاحبان مواکب به عنوان متولیان اصلی راه­ اندازی فرایند خدمت رسانی دارای نقش بسیار مهمی در این حوزه هستند که انتظار می­رود آن را در برنامه­ ریزی های خود مدنظر قرار دهند. بدیهی است عدم توجه به مسائل بهداشتی و درمانی در برپایی موکب ­ها ممکن است عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد و هیچ خادمی دوست ندارد اقدامی انجام دهد که نتیجه آن بروز مشکلاتی برای

برای تامین سلامت زائران همواره باید هم به مسائل بهداشتی و هم درمانی آنان توجه نمود.

توصیه می­ شود کلیه موکب­ داران موارد ذیل را در برپایی موکب مورد توجه قرار دهند:

 1. کلیه موکب­ ها (فارغ از هر نوع خدماتی که ارائه می­کنند) می­بایست یک نفر را به عنوان متولی امر بهداشت و درمان که ما آن را از این به بعد “رابط بهداشتی” می­ نامیم، در نظر بگیرند . و البته بهتر است این فرد حداقل المقدور دارای تحصیلات در حوزه علوم پزشکی باشد و یا دوره­ های امدادگری را گذرانده باشد. شرح وظایف رابطین بهداشتی جداگانه مطرح خواهد شد.
 2. یک جعبه کمک­های اولیه شامل چسب زخم، بتادین، باند، گاز استریل، پنبه، قیچی، اروی، باند کشی، سرنگ، پماد سوختگی، پماد زینک اکساید، پماد متیل سالسیلات، شیاف دیکلوفناک، قرص سرماخوردگی، قرص آنتی هیستامین، قرص لوپرامید یا دیفنوکسیلات، قرص استامینفون ساده، کپسول نوافن یا ژلوفن، قرص باکلوفن، قرص متوکاربامول، قرص رانیتیدین، اسپری سالبوتامول، قرص زیرزبانی تی ان جی و آسپرین را برای موکب تهیه و مسوولیت آن را به رابط بهداشتی بسپارند.
 3. اگر موکب ظرفیت اسکان بالای ۵۰۰ نفر دارد، حداقل یک پزشک و یا پرستار را به عنوان خادم پزشکی در محل موکب داشته باشند، همچنین ضروری است تجهیزات دارویی مورد نیاز برای ارائه خدمات پزشکی را نیز فراهم آورند. وجود حداقل یک کپسول اکسیژن کوچک و ماسک اکسیژن در این موکب ها ضروری است.
 4. کلیه خادمان بخش تدارکات موکب ­ها که در طبخ و توزیع غذا فعالیت می­کنند، دارای کارت سلامت باشند.
 5. زنجیره سرد را در انتقال، نگهداری و آماده کردن مواد غذایی حفظ کنند.
 6. خادمانی که غذا را توزیع می­کنند از دستکش یک بار مصرف استفاده نمایند.
 7. از دادن چای و مایعات داغ در لیوان­ های یک بار مصرف شیشه­ای پرهیز نمایند.
 8. به دفع بهداشتی زباله ­ها اهتمام ویژه­ای داشته باشند. سطل­ های زباله دردار و دارای کیسه زباله را در محل اسکان­ ها، سرویس­ های بهداشتی قرار دهند.
 9. سرویس ­های بهداشتی موکب مجهز به جای مایع دستشویی بوده و مایع دستشویی در اختیار زائران قرار بدهند. بررسی مکرر سرویس ­های بهداشتی از لحاظ پر بودن جای مایع دستشویی از وظایف خادمین موکب­هاست.
 10. هر چند ساعت یک بار محل سرویس ­های بهداشتی نظافت شود و مورد وارسی قرار گیرد.
 11. حداقل دو حمام برای بخش خواهران و دو حمام برای بخش برادران در نظر بگیرند.
 12. روزانه محل اسکان زائران نظافت گردد.
 13. متناسب با فصول سال دمای محل اسکان زائران تنظیم گردد.
 14. پوستر تاکید بر دست شستن و نحوه دست شستن صحیح را در محل سرویس­های بهداشتی موکب خود نصب نمایند.
 15. اهتمام ویژه­ای برای تامین سلامت آب مصرفی زائران داشته باشند. از آب­های بسته بندی شده استفاده نمایند و صرفا از یخ­ها برای سرد کردن آب­های بسته­ بندی شده استفاده نمایند.
 16. برای تهیه شربت­ ها و سایر نوشیدنی­ ها، آب کشی برنج و …. از آب قابل شرب استفاده نمایند.

برای دانلود پی دی اف این متن کلیک کنید