یکی از علما نقل می کرد که یک سال تابستان به اتفاق امام رحمت الله علیه و چند تن از روحانیان به مشهد‏‎ ‎‏مشرف شدیم، در مشهد برنامه مان چنین بود که بعد از ظهرها پس از کمی استراحت، به‏‎ ‎‏طور دسته جمعی به حرم می رفتیم و بعد از زیارت و نماز و دعا به خانه برمی گشتیم.

ما‏‎ ‎‏می دیدیم که امام دعا را خیلی مختصر می خواندند و تنها به منزل برمی گشتند و ایوان‏‎ ‎‏منزل را آب و جارو می کردند، فرش پهن می کردند، سماور را روشن می کردند و چایی را‏‎ ‎‏آماده می کردند، و وقتی ما از حرم برمی گشتیم برایمان چای می ریختند. یک روز من از‏‎ ‎‏ایشان سؤال کردم این چه کاری است که شما می کنید؟ حضرت امام فرمودند: ‏‏من ثواب‏‎ ‎‏این کار را کمتر از آن زیارت و دعا نمی دانم.

در ایام اربعین بخشی مشغول زیارتند و بخشی مشغول خدمت به زائران حضرت اباعبدالله علیه السلام، یعنی عده ­ای زائرند و عده­ای خادم. فعالیت­ های خادمی هم در این ایام متناسب با نیازهای زائران کاملا متنوع است و هر فرد یا گروهی متناسب با توان و تخصصی که دارید خدماتی را به زائران حضرت ارائه می­کند. در این میان تیم­ های پزشکی نیز فراخور تامین نیاز سلامتی برای زائران حضرت آستین­ها را بالا می­زنند و برای ارائه خدمات پزشکی از هیچ تلاشی مضایقه نمی­کنند.

با توجه به اینکه بخش زیادی از مراجعات تیم­های ارائه دهنده خدمات بهداشتی- درمانی که از ایران به کشور عراق اعزام می­شوند را زائران عرب زبان تشکیل می­دهند و یکی از مهمترین اصول در ارائه خدمات فهم درست از نیازها و مشکلات زائران است، بر آن شدیم در کتابی بطور مختصر ضروریات تعامل و ارتباط با زائران عرب زبان را متناسب با نیازهای خادمان بخش حوزه بهداشت و درمان مطرح نماییم. امید که بتوانیم با این کار خدمتی به خادمان و زائران حضرت اباعبدالله علیه السلام کرده باشیم.

این کتاب دارای دو بخش است، بخش اول مرتبط با مکالمات روزمره و توضیحاتی در رابطه با قواعد کلی است و بخش دوم مرتبط با نیازهای رایج کادر پزشکی در ارتباط با زائر عرب زبان است که به دریافت خدمات درمانی نیاز پیدا کرده است. آموزش زبان عربی در این کتاب مبتنی بر زبان عربی عامیانه کشور عراق است.

 

برای دانلود پی دی اف این کتابچه کلیک کنید