به التهاب و ورم کبد هپاتیت گفته می­شود. عوامل مختلفی منجر به ایجاد التهاب در کبد می­شود که یک نوع آن ویروس هپاتیت A است.

علائم ابتلا به هپاتیت

علائم، در تمامی انواع هپاتیت، مشابه است؛ به این صورت که اول، علائم عمومی مثل بی‌اشتهایی، ضعف، خستگی، تهوع، استفراغ و درد مبهم در قسمت فوقانی و راست شکم بروز می­کند. گاهی در این مرحله تب هم وجود دارد. بعد از این مرحله زردی پیش رونده بروز می­کند که ملتحمه، مخاط­ها و پوست بدن زرد می­شود.

این علائم معمولاً حدود ۴ تا ۶ هفته بعد از ورود ویروس بروز می‌کند.

همان‌طور که متوجه شدید اگر خدای نکرده کسی در حین سفر به این بیماری مبتلا شود، قاعدتاً هیچ کدام از علائم بالا را در طی سفر تجربه نخواهد کرد و  علائم ۴ تا ۶ هفته بعد بروز پیدا خواهند کرد.

 ما چرا قصد داریم هپاتیت A را معرفی کنیم!؟ 

اول به خاطر راه انتقال این بیماری است که بسیار ممکن است در طول سفر پیش بیاید؛ زیرا این بیماری از طریق تماس‌های نزدیک قابل انتقال است.

عمده‌ترین انتقال آن از طریق مدفوعی – دهانی می‌باشد؛ یعنی در مناطقی که بهداشت رعایت نشده و پس از استفاده از دستشویی، دست­ها با آب و صابون شسته نمی­شود و با همان دست غذا خورده می­شود، این ویروس به راحتی انتقال می­یابد. همچنین در اثر خوردن گوشت نپخته ماهی منتقل می‌شود.

دوم به خاطر پیشگیری از ابتلاء به این بیماری است که به راحتی با رعایت اصول بهداشتی توسط شما احتمال ابتلاء به بیماری به صفر می‌رسد.

پیشگیری از هپاتیت A:

از آن جا که هپاتیت A از طریق مدفوعی – دهانی منتقل می‌شود، بهترین راه برای پیشگیری از آن، شامل رعایت نکات بهداشتی  و جدا کردن وسایل شخصی بیمار مبتلا به هپاتیت A در دوران بیماری است.

مورد اول که بسیار راحت است و مهمترین بخش آن هم شستن دست ­هاست و اما مورد دوم چون شما نمی­دانید که چه کسی مبتلا به بیماری است، عاقلانه­ تر این است که خودتان ظرف مخصوص به خودتان داشته باشید.

ما توصیه می­کنیم یکی از ملاک­ های انتخاب در صرف غذا، مسائل بهداشتی باشد. همچنین توصیه می­شود که یک لیوان در دار و یک قاشق مخصوص خودتان داشته باشید.

برای دانلود پی دی اف این متن کلیک کنید