ضرورت انجام طرح:

بخش اعظم امور زائرین در ایام اربعین توسط مردم و برای مردم انجام می­شود و کمتر نهاد یا سازمان دولتی در امر خدمت به زائران اربعین حضور جدی و چشمگیری دارد. سالانه افراد زیادی مبالغ زیادی را در ایام اربعین در جهت خدمت به زائران اباعبدالله علیه السلام هزینه می­کنند.

بیشتر این هزینه­ها در حوزه اسکان و تغذیه زائران مصرف می­شود در حالی که یکی از نیازهای اساسی زائران اربعین که اغلب از دید همگان مغفول می­ماند ولی از اهمیت بالایی برخوردار است و مستقیما با سلامت زائران مرتبط است، نیازهای بهداشتی زائران است. مواردی چون بهداشت سرویس ­های بهداشتی، تجهیزات و ملزومات لازم برای انجام رفتارهای بهداشتی، تجهیزات لازم برای ارائه خدمات درمانی و  ….. از جمله این موارد هستند.

از سویی خیرین زیادی هستند که تمایل دارند در حوزه اربعین خدماتی را ارائه نمانید و یا هزینه ای را صرف کنند، شناساندن نیازهای بهداشتی زائران اربعین به این دست از خیرین می­تواند سبب هدایت بخشی از هزینه­ها به سمت حوزه بهداشت و درمان باشد.

بروشور نذر بهداشتی به منظور شناساندن نیازهای بهداشتی زائران اربعین به خیرین این حوزه تهیه و مبلغی برای هر بخش بطور ضمنی برای آن برآورد گردیده است.

در این راستا برای عملی شدن این موضوع و تقسیم شدن امر اجرایی و مالی ارتقاء موکب­های عراقی به لحاظ بهداشتی، پیشنهاد می شود هر موکبی در زمان علم کردن موکب خود از طریق ایجاد روابط صمیمانه و رعایت فرهنگ کشور میزبان با موکب­داران عراقی همسایه، چند موکب از سمت راست و چپ خود را به لحاظ بهداشتی ارتقاء دهد مثلا سرویس­های بهداشتی آفتابه دار را به شلنگ­دار تبدیل کند، در یکی دو عدد از هر مجموعه سرویس بهداشتی دوش نصب نماید، جای مایع دستشویی در کنار روشویی ­ها نصب کند، سطل­ زباله به موکب­ ها اهداء نماید، همچنین در بازه زمانی اربعین تامین مایع دستشویی و ظرفشویی وکیسه زباله موکب­ های همجوار خود را نیز برعهده بگیرد.

موکب­ها برای تامین مالی اجرای این امر می­توانند از کمک­های خیرین بهره ببرند، برای این کار ضمن اعلام مایحتاج خود به گروه های مردمی جهت جمع آوری کمک می­توانند نیازهای بهداشتی زائران را نیز طبق جداول آورده شده به لیست مایحتاج موکب اضافه نمایند و یا می توانند بطور مستقل بروشور نذر بهداشتی را در اختیار خیرین قرار دهند. لازم به ذکر است این بروشور قبلا طراحی شده و برای این که هزینه ای جهت طراحی پرداخت ننمایید، میتوانید نام موکب، شماره حساب بانکی مربوط به موکب خود و لوگوی موکب را در اختیار ما قرار دهید تا فرم طراحی شده بروشور را به اسم موکب خود دریافت نمایید.

جهت ارائه اطلاعات خود و دریافت فرم طراحی شده بروشور می­توانید با آقای صالحی به شماره ۰۹۳۹۶۰۶۲۶۳۴ تماس بگیرید.

لازم به ذکر است قیمت­های برآورد شده مربوط به قبل از نوسانات قیمت های بازار بوده است.

 

برای مطالعه ی کامل این مطلب کلیک کنید